پنج نیاز اساسی انسان(بخش اول:نیاز به بقا)

 

پنج نیاز اصلی انسان که ویلیام گلسر در تئوری انتخاب واقعیت درمانی دربارۀ آن صحبت می‌کند .برای بدست آوردن درکی از چرایی رفتار، اول لازم است تا نیازهای انسان را شناخت. دکتر گلسر می‌گوید شما با این نیازها متولد می‌شوید. این نیازها در همۀ انسان‌ها وجود دارد و از دوران جنینی به صورت ژنتیکی در انسان برنامه‌ریزی شده‌اند. اما هر یک از ما درجه‌های مختلفی از این نیازها را در خود تجربه می‌کنیم…
.ابتدا به مفهوم مسوُولیت پذیری می پردازیم

#مسؤولیت_پذیری

🔷مسؤولیت پذیری از مفاهیم بنیادین واقعیت درمانی است و به این صورت تعریف مي شود:

🔷توانایی فرد در برآورده کردن نیازهای خود، و انجام این کار به گونه ای که دیگران را از برآورده کردن نیازهایشان محروم نکند.

🔷انسانی که احساس مسؤولیت می کند، از خود رفتاری صادر می کند که به او احساس ارزشمندی می دهد. او برای رسیدن به این احساس کوشش می کند و می تواند در جای خود محرومیت و ناکامی را نیز تحمل کند، چنین فردی وقتی قرار است کاری را انجام دهد به خاطر احترام به خود و احترام به دیگران، آن کار را به بهترین صورت انجام می دهد.

🔷برعکس کسی که احساس مسؤولیت ندارد، گاهی به قول خود عمل می کند و گاهی نه، و این بستگی به این دارد که چه احساسی داشته باشد، چه اندازه باید زحمت بکشد و انجام آن کار چه نفعی برای او دارد. به همین دلیل نه از طرف دیگران احترام کسب می کند و نه خود احساس احترام می نماید و از این رو رنج می برد یا باعث رنج دیگران می شود.

🔷از تولد تا مرگ، نیازهای تغییر ناپذیری در ژن های ما نهفته است و اگر این نیازها برآورده نشوند باعث رنج ما یا دیگران خواهد شد، ولی توانایی و روش ارضای این نیازها به طور طبیعی و غریزی در ما برنامه ریزی نشده است، این توانایی باید آموخته شود. يادگيري مسؤولیت پذیری دشوار است، و درمانگران با افرادی سروکار دارند که یا این موضوع مهم را یاد نگرفته اند و یا توانایی این یادگیری را از دست داده اند. نظیر بیماران بستری در بیمارستان های روانپزشکی و مراجعان به کلینیک ها و مراکز خدمات روان شناختی.

🔷گلسر از این افراد با عنوان افراد مسؤولیت گریز یا مسؤولیت ناپذیر نام می برد و رفتار آن ها را برای برآورده کردن نیازهایشان ناموثر و وغیر واقع گرایانه است.

#دکترویلیامگلاسر

۱. نیاز به بقا
این نیاز طبق دسته‌بندی هرم مازلو در کف هرم نیازها قرار دارد و شامل اعمال می‌شود که در بقاء و ادامه حیات ما نقش دارند. نیازهایی ابتدایی که لازمه ی زنده مانی موجود زنده میباشد و انسانها نیز با دیگر موجودات کره ی خاکی برای این نیاز حرکت میکنند . حیوانات به طور غریزی و در انسانهابا فکر و عقلانیت توام میشود این نیازها شامل خوراک، مسکن، پوشاک، نیاز جنسی و امنیت است. تمام نیازهای جسمانی ضروری مانند نیاز به غذا، آب، هوا و سرپناه را شامل می‌شود. نیاز به تأمین امنیت برای ادامه زندگی نیز از زیر مجموعه‌های این نیاز محسوب می‌شود.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *