مدیریت ذهن(تغییر باورها)

 

زندگی کارآمد و شادکام تر با ارزیابی باورها و تجدید نظر در باورهایی که محدودمان کرده است.

تغییر باورها چگونه ممکن است؟

باورها مهمترین عامل در موفقیت و عدم موفقیت ما انسان هاست. باورها، نظرات، عقاید و دیدگاه های عمیقی هستند که حقیقت دنیای ما را می سازند. باورها آن چیزی هستند که اغلب افراد را در مشکلاتشان گرفتار می کنند. تا زمانی که باور ندارید می توانید بر مساله ای غلبه کنید و از آن عبور کنید و یا موفقیتی را در زندگی به دست آورید شانس کمی وجود دارد تا شما توانایی انجام آن را داشته باشید.

شما به چه چیز توجه می کنید؟
ما اغلب در مورد افکار خودآیند خود نقشی نداریم، پردازشگر ذهن ما مدام در حال فعالیت است، و تقریبا روزانه حدود ۴۰۰۰ فکر از ذهن ما عبور میکند و قطعا همه ی آن ها بار مثبت یا کار آمد نخواهد داشت، افکار قضاوتی، اضطرابی ، غمگین ، شاد و ….
اما آنچه که اهمییت دارد، توجه انتخابی ما بر افکار خودآیند است.

به هر چه توجه کنید رفتارتان به آن سمت ، سوق پیدا می کند.

افراد با توجه به صحبت های والدین، معلمان و شخصیت های قابل اطمینان زندگیشان از دوران کودکی بسیاری از محدویت های زندگیشان را باور می کنند. و در زندگی نهادینه و اجرا کرده اند.
اگر به ما گفته شده که به اندازه باهوش نیستیم و یا استعداد کمی در کار یا ورزش داریم این خطر وجود دارد که آن را باور کنیم. به محض اینکه چیزی را باور کنیم به دنبال راهی برای اثبات آن می گردیم.
اغلب افراد گمان می کنند در نتیجه ی دریافت مستقیم اطلاعات از حواس پنج گانه عقاید و باورهایشان تغییر می کند اما در واقع ما اطلاعات دریافتی را بر اساس باورهای خود حذف و یا به گونه ای دیگر تعبیر می کنیم و فقط به اطلاعاتی توجه می کنیم که با باورهای فعلی مان منطبق بوده و در نتیجه از آن ها برای رسیدن به مقصود نهایی خود استفاده می کنیم. چرا که ذهن ما بر اساس قانون دوم ترمودینامیک هم تمایل به ایجاد تعادل دارد و هم با صرف کمترین میزان انرژی به نتیجه برسد ، پس با پاسخ های از قبل اماده شده در کودکی و خورانده شده موافقت می کند و در مقابل برای تغییر مقاومت می کند، ما واقعیت های موجود در ذهن خود را زندگی می کنیم.

 

تمرین:

به افکار مثبت و منفی که در ذهن شما شکل گرفته اند بیاندیشید و از آن ها لیستی تهیه کنید. چه توانایی ها، یا کاستی ها و باورهایی در ذهن شما شکل گرفته اند که در زندگی شما تاثیر مستقیم داشته اند؟ مثلا: ضرب المثل هایی که به عنوان قانون در ذهن شما نهادینه شده.(( گلیم بخت کسی را که بافتند سیاه، به آب کوثر و رضوان سفید نخواهد شد)) یا (( خواهی نشوی رسوا، همرنگ جماعت شو)) یا باور اینکه فلانی بد قدم یا خوش یمن است و یا کلماتی مانند اینکه من میدانم بدبختی در طالع من است….اینها چند نمونه از باورهای محدود کننده و ناتوان کننده ای بود که اشاره شد.

 

تغییر باورها و اثر پلاسیبو یا دارونماها

اثر پلاسیبو( دارونما) به نتایج سودمند درمان های مصنوعی و تقلبی روی یک فرد اشاره دارد ، درمان هایی که هیچ ارزش پزشکی ندارند. بسیاری از پزشکان و یا درمانگران از داروهای بی خاصیت برای بیماران استفاده می کنند . آنها به بیماران تلقین می کنند که این دارو مطابق با بیماری شان است و می تواند آنها را بهبود بخشد. در واقع درمانگران با استفاده از عنصر باور به بیماران خود کمک می کنند. افرادی که مشکل خود را لاینحل می بینند با چنین روش هایی به سلامتی دست می یابند.
انسان ها تمام فعالیت های خود را بر اساس باورهای درونی شان انجام می دهند. اگر شما باور دارید که نمی توانید عادتی را ترک کنید ، دیگر تلاشی برای این کار نخواهید کرد و در واقع درماندگی ذهنی شما از همین جا سرچشمه می گیرد

مرحله ی تغییر باور این است که هر روز باورهای جدید را به خودتان یادآوری کنید. به یاد داشته‌باشید که بیش‌تر افراد عمرشان را صرف اعتقادات محدودکننده‌ی خود کرده‌اند؛ بنابراین، جایگزین کردن آن‌ها با سایر باورها کمی زمان‌بَر است.

با تکنیک تغییر باور هرچه بیش‌تر و به طور آگاهانه عقاید جدیدتان را به خود یادآوری کنید، به آن‌ها عمیقا بیندیشید و احساسشان کنید، قادر خواهید بود که عقاید قدیمی را به‌سرعت جایگزین کنید. شاید در ابتدا دشوار باشد اما به مرور مغز ما مسیرهای عصبی جدید ایجاد میکند و شما به مرحله ی رشد و آسودگی در باور ذهنی خود خواهید رسید.
در تغییر باورهای ناکارآمد ، تمرین ، خودآگاهی و استقامت ذهنی ، شروط اصلی رشد و شکوفایی می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *