افکار غیرمنطقی و منطقی

 

افکار خودآیند منفیNAT

۱-پدیده نشخوار ذهنی منفى

همه ما، گفتگوی درونی داریم. از لحظه ای که بیدار می شویم تا زمانی که می خوابیم یک نفر همیشه درون سر ما دارد حرف می زند. همین الان که دارید این متن را می خوانید هم او دارد حرف می زند. همه ما این گفتگوی درونی را داریم. این گفتگوی درونی گاهی اوقات به نشخوار ذهنی منفی تبدیل می شود.

گاهی اوقات ما انسان ها دچار مساله ای مانند نشخوار می شویم و در رویدادهای گذشته گیر میکنیم ، یعنی به یک موضوع بارها و بارها فکر می کنیم. ما گیر می افتیم در یک حلقه بی پایان و بی نتیجه فکر کردن به یک موضوع.

در گفتگوهای تکراری درونی یا نشخوار ذهنی مدام به نکات منفی، خاطرات منفی و جنبه های منفی فکر می کنیم و بعد از مدتی به آن اعتیاد پیدا می کنیم.

در یک سیکل بی پایان تکراری و فرسایشگر اسیر می شویم.

این نشخوار منفی می تواند گریبان همه ما را بگیرد. از فردی که همسرش به وی خیانت کرده تا کارآفرینی که ورشکست شده، تا کاندیدایی که در انتخابات رای نیاورده یا روزنامه نگاری که به ناحق زندانی شده، ورزشکاری که مصدوم شده و دیگر نمی تواند ورزش حرفه ای کند و فردی که در آزمون دکتری به نتیجه نرسیده، از رنجش و حرف نامربوطی در یک میهمانی گرفته تا رابطه ی ناکام و سرمایه گذاری که سرمایه اش از بین رفته است و …..

گاه این افکار منفی در مورد نگرانی های آینده ای(worry) است که رخ نداده و به احتمال بسیار زیاد هم اتفاق نخواهد افتاد، اما فرد مضطرب ، مدام دچار ارزیابی های تنش زا در ذهن شده و اغلب با فاجعه سازی از رخدادهای احتمالی دچار تنش، استرس و در نهایت مشکلات روانی و بروز جسمانی آن ها خواهد شد.
معمولا افکار غیرمنطقی، نه تنها موجب حل مسئله نخواهد شد، بلکه به دلیل بار هیجانی منفی و تکانشی بودن، کارکرد عقلانی سازی را بشدت تقلیل داده و تصمیم گیری و حل مسئله بشدت کاهش پیدا می کند

🗝 تجویز راهبردی:
برای رهایی از دام گفتگوهای درونی منفی تکراری (نشخوار ذهنی) چه می توان کرد؟

💥تكنيك برگردانی مثبت یا انحراف فکر:
به صورت ارادي به چيزي توجه كنيد كه مثبت است. بازي هاي فكري کنيد. هر کاری كه مستلزم به كارگيري فكر است. تلفن را برداريد و به دوستان زنگ بزنيد. خلاصه فقط ذهنتان را با هر چيز كوچكي مشغول کنید. يك عدد پيچيده مثل ٩٥٨٣٥٤ را درنظربگیرید و هفت تا هفت تا از آن كم كنيد. اين تكنيك بخاطر اينست كه مكانيزم ذهن طوريست كه در يك آن نمي تواند به دونقطه توجه كند.

💥تکنیک تاخير فكر:
براي آمدن فكرهای منفی تکراری به ذهنتان وقت تعيين كنيد و وقتي اين افكار خواستند به ذهنتان وارد شوند به آنها بگوييد كه بروند و در فلان ساعت كه به آنها اختصاص داده ايد بيايند و تدريجا اين ساعات را محدودتر كنيد. این نشان می دهد که شما ارباب هستید و آن ها (افکار منفی تکراری) نوکر.

💥تکنیک تدوین فکر:
قلم و كاغذ برداريد و همگي افكار منفي خود را بنويسيد ترجیحا با زبان طنز! نوشتن بار سنگين افكار فكري را سبك كرده و گاه با خواندن نوشته ها ممكن است شما را به خنده يا شگفتي از افكار غيرمنطقي خود وادارد. در عين حال وقتي فكرتان را نوشتيد راحت تر مي‌توانيد آن را بررسي كنيد و خطاهايش را شناسايي نماييد.

💥تکنیک تصور بدترین حالت ممکن و اقدام:
در نگاه اول ممکن است این روش اشتباه به نظر برسد اما دو فایده اساسی دارد. به جای اینکه مدام در مورد نگرانی های آینده فکر کنید. به بدترین حالت ممکن فکر کنید، هیجان مربوط به آن را تجربه کرده تخلیه ی بار هیجانی خواهید داشت و در زمانی که به بدترین حالت ممکن فکر میکنید، میبینید آنقدرها هم بد نیست و و تنها این ذهن شماست که آن را بزرگ کرده است. همین طور شما می توانید خود را برای اقدامات جبرانی و پیشگیرانه بعدی آماده کنید. به جای ترس از اقدام، بزنید به قلب ماجرا و دست به کار شوید. البته ترجیح کمتری برای انجام این تکنیک داریم چرا که در بعضی افکار باعث بالاتر رفتن اضطراب و شدت تنش و ترس های غیر منطقی ممکن است شود

💥تکنیک تعریف ماموریت جدید:
نشخوار ذهنی، فكر زايد است و فكر زايد زاييده وقت زايد و وقت زايد زاييده بيكاري، با دست زدن به يك فعاليت كه شما را در حالت برانگيختگي قرار دهد مي‌توانيد از حالت نشخوار ذهنی فاصله بگيريد. مثلا اگر در کارآفرینی شکست خورده اید، یک ایده جدید را دنبال کنید. اگر دیگر نمی توانید ورزش حرفه ای کنید، خوب به مربی شدن فکر کنید! اگر به تازگی جدا شده اید، به تمام کارهایی فکر کنید که در زمان زندگی مشترک فرصتش را نداشتید انجام دهید. خداوند درها و دریچه های بسیاری را پیش روی ما قرار داده است. اما گاهی اوقات آنچنان به درهای بسته نگاه می کنیم که صدها در و دریچه دیگر را نمی بینیم.
در این میان رصد خطاهای شناختی و‌خروج از این سیکل نیز بسیار حائز اهمییت است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *